carport, wiata garażowa

Wiata garażowa

Wiata co to jest?

Pierwsze wiaty

Pierwsza wzmianka o wiatach garażowych – inaczej z ang. zwanych carport pojawiła się już w 1909 roku, gdzie wiaty garażowe zostały wykorzystane przez architekta Walter Burley Griffin w swoim projekcie „Sloan House” w Elmhurst, Illinois (Gebhard, 1991: 110).

Konstrukcja Wiat

Wiata garażowa to zadaszona konstrukcja która daję ochronę pojazdom – samochodom osobowych – ale nie tylko przed czynnikami pogodowymi. Konstrukcja wiaty może być zarówno wolnostojąca, lub przyłączona do ściany budynku.

W przeciwieństwie do większości budowli wiata nie ma czterech ścian. Zwykle ma jedną lub dwie, albo boki wiaty mogą być zabudowane ażurowymi ściankami. W związku z tym wiaty garażowe oferują mniejszą ochronę niż garaże, ale są budowlami bardziej przewiewnymi. Wiaty garażowe w odróżnieniu od garaży nie są zamykane – nie posiadają bramy, oraz zazwyczaj są stawiane bez fundamentów, a także zwykle nie posiadają żadnych instalacji elektrycznych.

Wiata zamiast garażu

Tym samym wiaty postrzegane są również jako tańszy sposób zabezpieczenia samochodu zwłaszcza przed deszczem, śniegiem, oraz słońcem.

Najbardziej popularne ze względu na swoją cenę są wiaty wykonane z drewna z płaskim dachem pokrytym gonem lub blachodachówką. Nowoczesne wiaty garażowe są natomiast metalowe (stal, cyna, lub aluminium), często z zadaszeniem z poliwęglanu komorowego.

Polskie prawo budowlane

Wiaty drewniane są popularne na całym świecie. W Polsce ze względu na przepisy budowlane najczęściej stawiane są wiaty garażowe o powierzchni do 25 m2 na które nie trzeba uzyskać pozwolenia na budowę. Niemniej, zamiar budowy wiaty należy zgłosić do starostwa. W tym celu należy złożyć zgłoszenie wraz ze szkicem technicznym wiaty, oświadczeniem o prawie do dysponowania nieruchomością oraz mapą z zaznaczonym miejscem budowy wiaty.

Dodaj komentarz