Jakie cechy powinien posiadać palnik na pellet

Jakie cechy powinien posiadać palnik?

Przy doborze palnika należy sobie postawić pytanie – na czym nam najbardziej zależy?

  Czy chcemy płacić jak najmniej za paliwo?
  Czy chcemy kupić jak najtańszy palnik?
  Czy może zależy nam zminimalizowaniu naszej pracy przy obsłudze urządzenia?

Jeżeli zależy nam na wykorzystywaniu do opalania w kotle taniego pelletu, musimy być świadomi że posiada on gorsze właściwości energetyczne a także po jego spaleniu zostaje więcej popiołu, który gromadzi się w komorze spalania. Dlatego albo będziemy zmuszeni do częstego zaglądania do pieca, albo do zakupu palnika z mechanizmem wspomagającym samooczyszczanie palnika.

Z najtańszych palników zadowoleni będą osoby, które nie eksperymentują z paliwem nieznanego pochodzenia i którym nie uciążliwe jest okresowe wyczyszczenie palnika.

Natomiast, jeżeli zależy nam na jak największej bezobsługowej automatyzacji pracy urządzenia i komforcie jego użytkowania najlepiej wybrać nowoczesny palnik renomowanej firmy specjalizującej się w tych urządzeniach (nie koniecznie kotłach) z mechanizmem samooczyszczania komory spalania, a także należy zwrócić na takie elementy jak:

 • bezpieczeństwo – czyli na posiadane systemy cofnięcia ognia,
 • efektywność spalania – potwierdzone niezależnymi testami,
 • grzałka i łatwość jej wymiany – ponieważ jest to element, który należy wymieniać okresowo,
 • sterownik palnika i jego możliwości – tu diabeł tkwi w szczegółach. Większość firm używa standardowych rozwiązań oferowanych przez firmy specjalizujące się w tworzeniu sterowników do kotłów, a te nie zawsze pozwalają na optymalną regulację pracy urządzenia,
 • wysokość pobór mocy – palniki pobierają nie tylko paliwo w formie pelletu ale również zużywają energię elektryczną, dlatego warto zwrócić na to uwagę.

Dodaj komentarz