Czy opłaca się ogrzewać olejem?

Odpowiedź jest prosta – nie. A jednak piece olejowe choć nie pobiły rynku to producenci kotłów olejowych nie zamykają swoich firm. Zastanówmy się więc dlaczego i czy ogrzewanie olejem ma jakieś zalety?

Wady ogrzewania olejowego

Ceny instalacji olejowej

Niestety już koszty instalacji kotła olejowego jest większe niż gazowego. Dobre kotły kondensacyjne potrafią kosztować nawet 25 tysięcy złotych, a do tego koszty serwisów też nie są małe.

Dodatkowe pomieszczenie – kotłownia

Aby zainstalować ogrzewanie olejowe potrzebne będzie sporo miejsca na ustawienie kotła, zasobnika podgrzewającego wodę oraz zbiornika paliwa. Innymi słowy – podobnie jak przy ogrzewaniu węglem, drewnem czy peletem – mmusimy mieć kotłownie. Piec gazowy  może być zainstalowany na ścianie np. w łazience, a centralne ogrzewanie elektryczne w ogóle nie wymaga centralnego pieca.

Ceny oleju

Niestety przy porównaniu kosztów paliwa z gazem do ogrzania takiej samej powierzchni, rachunek wychodzi nieznacznie na niekorzyść oleju.

Zalety ogrzewania olejowego

Obsługa pieca

Praktycznie korzystanie z c.o. olejowego jest podobnie wygodne jak korzystanie z ogrzewania gazowego.

Brak potrzeby przyłącza

Piece olejowe nie są uzależnione stałego dostarczania z sieci źródła surowca. Dlatego mogą być zainstalowane tam gdzie nie ma w okolicy podłączonego gazu.

Komu się to opłaca piec olejowy

Podsumowując. Piece olejowe zwykle wybierane są instalowane w miejscach gdzie nie ma możliwości podłączenia instalacji gazowej. A właścicielom najbardziej zależy bardziej na komforcie użytkowania
pieca niż na niskich kosztach eksploatacji, oraz … nie ufają ogrzewaniu elektrycznemu 🙂 .

Alternatywa dla pieców olejowych

Jeśli posiadasz piec olejowy i chcesz mniej wydawać na ogrzewanie odpowiedzą będzie instalacja palnika paletu. Niestety niesie to za sobą potrzebę miejsca na zasobnik peletu. Dodatkowo obsługa jest bardziej wymagająca dla właściciela. Choć obecnie praca palników jest zautomatyzowana, i nie wymaga codziennej obsługi.
To jednak podobnie jak przy innych kotłach na paliwo stałe przy zainstalowaniu palnika należy okresowo uzupełniać paliwo i usuwać nagromadzony popiół.

źródło: www.pellasx.pl

Dodaj komentarz