pelet-836-436

Agropellet

Agropellet co to jest?

Agropellet, pisany również agropelet, agro-pellet lub agripellet to paliwo w formie granulatu pochodzenia roślinnego, wytwarzane z roślin energetycznych oraz  z resztek z produkcji rolnej, które można przetworzyć na granulki i spalić. Wykorzystywany jest w ogrzewnictwie jako paliwo w kotłach i palnikach przystosowanych do spalania biomasy.

Produkcja agropelletu

Proces produkcji agropelletu wygląda podobnie jak pelletu. Czyli rozdrobnioną i suchą biomasę prasuje się pod wysokim ciśnieniem dzięki czemu powstaje granulat znakomicie nadający się do spalenia.

Agropellet jak i pellet swoją nazwę zawdzięczają swojej formie czyli granulkom. Przy czym – Pellet (Wood Pellet)- zwykle określa się granulat drzewny produkowany z masy drewna oraz z odpadków produkcji drzewnej  – jak wióry lub trociny. Agropellet  (Agripellet) – to właśnie nazwa na granulat  powstały głównie z resztek produkcji rolniczej ale także także biomasy z terenów miejskich, przydrożnych i nieużytków zielonych. Najczęściej agropellet jest produkowany z ze słomy pszenicy i kukurydzy oraz innych zbóż, pestek, łupin orzechów, wierzby energetycznej,  odpadów buraczanych oraz innych pozostałości po zbiorach takich jak liście czy łodygi.

pellet

Agropellet czy pellet czy ekogroszek?

Podobnie jak pellet, agropellet pozostawi mało popiołu po spaleniu, który jest również znakomitym nawozem. Z agropelletu zostanie około 5% popiołu, podczas gdy z ekogroszu 12%, a z pelletu około 0,3%. Niestety w porównaniu do ekogroszu i pelletu, agropellet jest najmniej energetycznym paliwem:

Wartość opałowa [MJ/kg]

gaz ziemny do 46,0
olej opałowy do 42,0
węgiel kamienny do 29,0
groszek węglowy do 26,0
miał węglowy do 24,0
pellet do 18,5
agropellet do 15
drewno suche do 15,0
drewno odpadowe do 13,0

Z powyższego porównania wynika, że pellet jest optymalnym odnawialnym paliwem. Ma jednak jeden minus. Pellet jest łatwo dostępny tam, gdzie występuje przemysł przetwórczy drewna.

Czyszczenie pieca

Jak popiół z ekogroszu może być uciążliwy można sprawdzić w wpisując w google np. czyszczenie kotła na ekogroszek . Na forach mnóstwo ludzi skarży się na uciążliwości związane z sadzą, która podczas czyszczenia pieca osadza się w całej kotłowni i na ciele.
Dlatego jedną z ważniejszych zalet dobrego pelletu jest niewątpliwie niska ilość popiołu.
Niestety wzrost popytu na pellet spowodował wzrost liczby producentów upatrujących łatwy zysk, a to obiło się to kosztem jego jakości. Obecnie wiele peletów pozostawia do 5% popiołu ! – to tak jak agropellet. Oznacza to, że producenci do wytworzenia pelletu wrzucają do niego wszystko co po padnie nie dbając o jego jakość. A duża ilość popiołu to kłopot dla indywidualnych użytkowników pieców na pelety ogrzewających własne domy. Oczywiście popiół po spaleniu peletów z drewna lub agropelletu nie tak uciążliwy jak po ekogroszu. Niemniej im większa jego ilość tym częściej trzeba zaglądać do pieca i sprawdzać palnik. Na szczęście technologie pozwalające na bardziej efektywne spalanie i poprawę jakości obsługi urządzeń są ciągle rozwijane. Przy zakupie kotła lub samego palnika na pelety należy zwrócić więc uwagę i poszukać opinii na temat systemu samoczyszczenia palnika, ponieważ typowe palniki na pellet nie będą dobrze sprawdzały się w momencie podania im pelletu gorszej jakości lub agropelletu.
Obecnie najnowocześniejszą technologia wykorzystywana jest w palnikach produkowanych przez firmę Pellas X z Piły, gdzie wykorzystuje się automatyczny rotacyjny system czyszczenia palnika. Palniki te z kolei można spotkać montowane fabrycznie w kotłach takich firm jak Heiztechnik, Cichewicz lub Żar.

Perspektywy rozwoju agropeletu

Sukces pelletu w krajach europejskich, takich jak Austria, Dania i Szwecja  jest bezdyskusyjny. Jest to również sukces również paliw odnawialnych, który pokazuje kierunek rozwoju innym państwom źródło pozyskania nowych odnawialnych źródeł paliwa do celów ogrzewniczych.

Agropelet może stać się bardzo popularny w krajach południowych europy gdzie zainteresowanie pelletem do tej pory jest niskie. Przyczyn jest kilka:

  • Głównym powodem jest niskie zalesienie terenów a co za tym idzie brak jest dostępnych odpadów z drewna, z którego tworzy się pelet.
  • Niski poziom zainteresowania pelletm to również wynik braku informacji na temat rynku i polityki wspierającej państw południowych.
  • Kolejnym problem to stosunkowa mała sieć dystrybucji kotłów na pellety (najbardziej znacząco w Hiszpanii i Grecji).
  • Dodatkowym elementem wpływającym na niski poziom zainteresowanie jest brak międzynarodowej regulacji rynku pelletem który prowadzi do ostrych wahań cen na rynkach lokalnych.

Agropellet  ma większy  potencjał do rozwoju w krajach Europy południowej niż pelet, ponieważ jest tam ponad 10 razy więcej pozostałości rolnych możliwych do wykorzystania na celów energetyczne niż  dostępność odpadów drewnianych.  Przy wsparciu państw i inicjatyw edukacyjnych społeczeństwa oraz dalszym rozwojem urządzeń dla indywidualnych odbiorców, agropellet może w przyszłości zostać ważnym paliwem do ogrzewania.

 

Dodaj komentarz